Posty

Wyświetlanie postów z wrzesień, 2018

Kącik filozoficzny

Czym jest piękno? Używamy tego słowa wielokrotnie, nie zastanawiając się, co ono właściwie wyraża, co ukazuje. Czy istnieje jeden, niezmienny kanon piękna? A może to tylko iluzja, której nie potrafimy przejrzeć? Ludzie dzielą wszystko na grupy, szufladkują, bo tak jest łatwiej. Czasami nawet robią to podświadomie, co wynika z naszej natury, jesteśmy tak jakby "zaprogramowani" na pewne kwestie moralne i normy społeczne. Jedną z nich jest na przykład to, że świat dzieli się na rzeczy brzydkie i rzeczy piękne. Nie zastanawiając się, przypisujemy wszystkiemu jeden z tych przymiotników. Na jakiej podstawie oceniamy? Oczywiście wiąże się to z naszą subiektywną opinią.  Skoro wystawiamy osąd na podstawie władnych gustów, to czy piękno może być stałe, jednakowe dla wszystkich, niepodważalne? Gdyby tak było, piękno byłoby tylko czymś ustalonym, szablonowym. Przestałoby być tym, czym je postrzegamy. Niestety wiele osób wciąż ujednolica i spłyca piękno. Trudno nie ulec pokusie, gdy m...
Obraz
"Obraz III" Marian Szulc 1948 Tusz, olej, płótno --- "Painting III" 1948 Ink, oil, canvas https://www.instagram.com/just_leokadia/

Filozofia z D.D.P

Nic już nie będzie tak jak dawniej i nawet to, co teraz piszę jest już przeszłością.  Po co tak naprawdę żyjemy skoro chwile przemykają nam przez palce tak szybko, że nawet nie jesteśmy w stanie się nimi w pełni nacieszyć i czym w tym wypadku jest czas? SassyHappyGirl with D.D.P

Wtorek, 25.09.18

Cześć! Tu Nicole.  Mój blog będzie o sztuce i kulturze. Wszystkich zainteresowanych zapraszam :D  SassyHappyGirl