Kącik filozoficzny

Ludzie łatwo szufladkują, nadają jednemu znaczenie, o drugim zapominają. Co jest tak naprawdę prawdziwe? Po której stronie leży prawda?

Podświadomie segregujemy zdarzenia, których jesteśmy świadkami i wstawiamy je w pewne rubryki. Przejmujemy pewne wzorce z otoczenia,  w dużej mierze od rodziców, bo to oni byli naszym pierwszym wzorem do naśladowania. Czasami nawet nie myślimy o tym, że odpowiadamy się po jednej ze stron. Dobra i zła.
Według zdrowego rozsądku świat powinien być areną przeciwieństw, gdzie jedno jest złe, a drugie dobre. Nie ma czegoś pośredniego. Gdyby tak faktycznie było, to określenie granicy między jednym a drugim byłoby błahostką, ludzie nie mieliby problemu z jednoznacznym wskazaniem ścieżki, jaką chcą podążać. Nie byłoby wojen, konfliktów powstałych na bazie sprzeczności w ideałach, bo przecież dobro jest jednoznaczne. Niestety taka wizja świata nie istnieje, co wskazuje na to, że nie zawsze postrzegamy wszystko jednakowo. Pojęcie dobra i zła jest ruchome i zależy od kilku czynników oraz ideałów, którymi się kierujemy. 
Jesteśmy zaślepieni na to, że prawda jest również wartością ruchomą i nie da się jej dokładnie określić. Każdy ma swoje własne poglądy i swoją własną prawdę. 
~D.D.P.


Komentarze